Založ si blog

Prístup EÚ k migračnej kríze je amaterizmus

Migračná kríza sa už niekoľko rokov drží medzi top témami v oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky. V tomto článku sa posnažím v krátkosti zhrnúť, prečo európsky prístup k nej považujem za čiastočný amaterizmus. Rovnako ako tzv. slniečkárstvo, ktoré minimálne v západnej Európe toto všetko sprevádza.

Zoberme si ako príklad posledné vyjadrenia vrcholných predstaviteľov niektorých krajín. Postoj Vyšehradskej skupiny je všeobecne známy a všeobecne známe je aj to, že sa krajiny ako Francúzsko a Nemecko snažia tento postoj verejne marginalizovať. Keby však bolo len na západe, bol by to diktát. Diktát o tom, že koľko utečencov máme prijať a aké podmienky im máme vytvárať.

Nemám rád vetu „veď aj tak k nám nechcú ísť, nemusíme sa nimi zaoberať, všetko je to len výmysel vlády“. Takýmto ľuďom by som doprial minimálne mesiac bez akýchkoľvek kontrol na hraniciach, bez akéhokoľvek monitoringu, bez regulácie a bez činnosti spravodajských služieb. Potom by som ich chcel vidieť, či by znova vyslovili podobnú vetu.

Za najvýstižnejšie považujem vyjadrenie nášho ministra zahraničných vecí Lajčáka. Ten nedávno poukázal na fakt, že EÚ pristupuje k migrácii len reaktívne a nie proaktívne. Pristupovať k tak vážnej téme len ako k riešeniu následkov je presne ten amaterizmus, ktorý spomínam v nadpise. Nikoho nezaujíma pôvod, nikoho nezaujíma, že niekde zomierajú ľudia, no keď na to niekto poukáže, tak je nehumánny, lebo namiesto ničenia obyvateľstva Európy aj krajín tretieho sveta chce zapracovať na tom, aby žiadna civilizácia nezanikala. Ja sa potom logicky pýtam: má snáď nedajbože niekto záujem na likvidácii Európanov? Jeden typ by som mal, ale to vám už asi došlo.

Táto posledná hypotéza by možno dokonca vysvetľovala, že prečo je náš prezident Andrej Kiska až natoľko verní západnému Veľkému bratovi a prečo až tak veľmi kope do Ruska a presadzuje voľný priechod na Slovensko pre migrantov.

Neuveriteľné: Prokurátor Šanta má byt od Bašternáka

02.07.2018

Po Jánovi Kuciakovi a Vasiľovi Špirkovi majú média ďalšiu hviezdu v boji proti vláde a hlavne v boji „Za slušné Slovensko“. Je ňou špeciálny prokurátor Ján Šanta. Takmer ako vždy, viac »

Opozíciu v Bratislave nezaujíma volič

08.06.2018

Dlhodobo sa hovorí o tom, že by mala dnešná pravicová opozícia na rôznych úrovniach dokazovať vôľu a schopnosť dohodnúť sa na základných veciach, ktoré prináša politický život. Namiesto viac »

Je otázka Kaliňáka ako kandidáta na prezidenta aktuálna?

28.05.2018

Po tom, čo všetko vyšlo na povrch o podvodoch prezidenta Andreja Kisku, je snáď každému jasné, prečo nešiel kandidovať. Keby sa takéto veci na neho zistili už počas posledných prezidentských viac »

Hongkong Čína demonštrácia polícia zásah

Polícia v Hongkongu zatkla počas nočných protestov takmer tri desiatky ľudí

25.08.2019 08:30

Polícia použila slzotvorný plyn po viac ako týždni väčšinou pokojných demonštrácií v tejto bývalej britskej kolónii.

potraviny, zelenina, výživa

V obchode s potravinami sú Česi v hlbokom mínuse, najmä pre dovoz mäsa

25.08.2019 07:17

Ak sa niečo nezmení, bude schodok českého agrárneho obchodu najhorší, mohol by presiahnuť aj vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

pôda, peniaze, eurá

Mor a obchodné vojny menia svet

25.08.2019 07:00

Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.

Marian Kočner

Koho nachytajú Kočnerove správy a ktorý politik rozhodne voľby?

25.08.2019 06:00

Od postoja jednej menšej strany môže po budúcoročných voľbách závisieť či sa dostanú k moci súčasné koaličné strany alebo opozícia.

marianjanosik

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 75611x
Priemerná čítanosť článkov: 2908x

Autor blogu

Kategórie