Založ si blog

Rómsky problém môže byť konečne riešený

Je to už u nás taká klasická veta: „máme problém s rómskou menšinou“. Na jednej strane určite nie je spravodlivé všetkých hádzať do jedného vreca, na strane druhej predsa každý problém musíme nejako charakterizovať, ak ho chceme riešiť.

Fakty sú jasné. Kriminalita a rôzne problémy spolunažívania sú často spojené s rómskou menšinou. Nazvať problém pravým menom nie je rasizmus, ale krok k jeho riešeniu. Aby sme si to ale pre tých pár slniečkárov, čo ma už v tomto momente vidia v zelenom a s vyholenou hlavou, vysvetlili – nie som volič ĽSNS a pokiaľ ma k tomu niekto nedonúti, ani nikdy nebudem.

Ďalšie fakty: Slovensko malo/má dvoch veľmi ambicióznych splnomocnencov vlády pre rómsku menšinu, ktorí prišli s veľkými slovami a už minimálne jeden z nich odišiel s veľkým nič. A druhý je na ceste za tým istým výsledkom. Pokiaľ sa jedná o Polláka, ten prišiel ako člen rómskej komunity a spoločnosť od neho očakávala, že tejto komunite veľmi dobre rozumie a presne vie, čo jej pomôže. Ostalo len pri rečiach a po Pollákovi neostalo nič hmatateľné, len prázdna kritika na adresu ministra vnútra. Pollák sa ku koncu svojho mandátu snažil navodiť dojem, že nemohol nič spraviť, lebo ho Kaliňák k ničomu nepustil. Hlúposť. Každý, kto pozná kompetencie tohto typu splnomocnenca, vie, že veľa krokov môže urobiť aj bez súhlasu ministra – inak by predsa nebol potrebný, kebyže môže robiť len to, na čo má povolenie. On proste nenašiel kľúč, pretože mu podobne ako celému hnutiu OĽaNO chýbajú základné odborné znalosti.

Ábel Ravasz, nominant strany sústrediacej sa na maďarskú menšinu, od začiatku pre mňa nebol vhodným kandidátom. Ako sa však na to pozerám s odstupom času, určite je lepší ako Pollák. Problémom však je, že sa sústredí oveľa výraznejšie na rómsku maďarsky hovoriacu menšinu ako na rómsku menšinu ako celok.

Do všetkého teda logicky musí vstúpiť ministerstvo vnútra na čele s ministrom Kaliňákom. Jeho návštevy rómskych osád si niektorí ľudia vysvetľujú v čisto negatívnom zmysle, no podľa všetkého to samotní obyvatelia osád a susediace domy negatívne rozhodne nevnímajú. Práveže sa niekto snaží riešiť ich problém a zároveň pomôcť aj tejto rómskej menšine – osada je niečím, kde kaviarenský liberalizmus nikdy nepáchol a teda len ťažko môže kvalifikovane zhodnotiť kroky ministerstva.

Neuveriteľné: Prokurátor Šanta má byt od Bašternáka

02.07.2018

Po Jánovi Kuciakovi a Vasiľovi Špirkovi majú média ďalšiu hviezdu v boji proti vláde a hlavne v boji „Za slušné Slovensko“. Je ňou špeciálny prokurátor Ján Šanta. Takmer ako vždy, viac »

Opozíciu v Bratislave nezaujíma volič

08.06.2018

Dlhodobo sa hovorí o tom, že by mala dnešná pravicová opozícia na rôznych úrovniach dokazovať vôľu a schopnosť dohodnúť sa na základných veciach, ktoré prináša politický život. Namiesto viac »

Je otázka Kaliňáka ako kandidáta na prezidenta aktuálna?

28.05.2018

Po tom, čo všetko vyšlo na povrch o podvodoch prezidenta Andreja Kisku, je snáď každému jasné, prečo nešiel kandidovať. Keby sa takéto veci na neho zistili už počas posledných prezidentských viac »

SR volby19 prezident kandidát Smer-SD predsedníctvo BAX

VIDEO: Úniky z vyšetrovania rozohnili premiéra

22.01.2019 17:30

Reagoval tak na ďalšie otázky okolo komunikácie údajnej objednávateľky tohto činu Aleny Zs. s podpredsedom parlamentu Glváčom.

Leonid Brežnev,

Chcel zabiť Brežneva, pálil do kozmonautov. Po polstoročí ľutuje len obete

22.01.2019 17:25

Nechýbalo veľa a sovietsky vodca Leonid Brežnev mohol necelého pol roka po tom, čo poslal tanky do Československa, skončiť na márach.

banská štiavnica, mesto kultúry

VIDEO: Banská Štiavnica ponúka Almáziu. To najlepšie, čo má.

22.01.2019 17:00

Banská Štiavnica je historicky prvým Mestom kultúry Slovenska. Video TV Pravda približuje, aké podujatia Štiavnica tohto roku ponúka miestnym aj návštevníkom.

francúzsko, eiffelova veža, sneh

Vo Francúzsku vyhlásili pre sneženie stav pohotovosti a zatvorili Eiffelovu vežu

22.01.2019 16:50

Météo France vydala z dôvodu sneženia a tvorby poľadovice oranžovú výstrahu - teda druhý najvyšší stupeň.

marianjanosik

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 67176x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Autor blogu

Kategórie