Nielen známy analytik na bezpečnostné otázky Jaroslav Naď, ale s ním celý tím Slovenského inštitútu bezpečnostnej politiky je v riadnom konflikte záujmov. Tento pán je riaditeľom spomínanej mimovládky a pomerne často sa vyjadruje do médií, bez toho, aby niekto skúmal jeho obchodné prepojenia. Financovanie jeho aktivít bolo už v minulosti veľmi pochybné a nejasné. V tejto komunite si aj vrabce na streche štebocú, že „vyberal“ peniaze od firiem zapojených do štátnych tendrov, čo s jeho toľko omieľanou transparentnosťou nemalo nič spoločné. Najnovšie obchodné aktivity rozbehol naozaj celkom bez servítky a svoje pokútne financovanie rozšíril o ďalší level. Otvorene, v duchu svojich zvrátených predstáv o nezávislosti a transparentnosti, láka klientov, ponúka im skúsenosti, svoje kontakty a ovplyvňovanie procesov v štátnej správe. Takýto zjavný konflikt záujmov do akého sa Jaroslav Naď dostal, sme v prostredí občianskeho sektora azda ešte nemali. A popri tom všetkom sa bez hanby vyjadruje najmä k štátnym nákupom, ich transparentnosti a výhodnosti.
Analytik financovaný súkromnými firmami, ktoré sa zúčastňujú veľkých štátnych tendrov a ktorý tají informácie o svojom financovaní i financovaní svojich mimovládok, nemôže byť v žiadnom prípade považovaný za nezávislého a objektívneho. Preto táto póza Jaroslava Naďa dostáva vážne trhliny a rúca sa aj jeho imidž odborníka. Konflikt záujmov Naďa najlepšie vystihuje samotný slogan jeho firmy Cypher, ktorý žiari na jej webstránke www.cypher.sk. PODPORÍME, OVPLYVNÍME, DOSIAHNEME VÝSLEDKY.
Nezávislý analytik, ktorý by mal mať ambíciu vyjadrovať sa nestranne a odborne k záležitostiam bezpečnosti, ktorý hodnotí kroky a rozhodnutia verejných činiteľov, dnes bez hanby ponúka svoje služby súkromným firmám priamo na internete. A to spôsobom, ktorý nikoho nenecháva na pochybách, že ako svoju hlavnú odbornú skúsenosť ponúka korupciu. Naď so svojou firmou má za sebou už aj prvé výsledky. V roku 2016 sa mu podarilo podporiť, ovplyvniť a dosiahnuť výsledky takým spôsobom, že obrat jeho firmy dosiahol 122 tisíc Eur. Pred rokom 2016 bola spoločnosť v mínusových číslach.
Na mieste je otázka, čo sa skrýva za úspechom tohto analytika? To, že od roku 2016 na ministerstve obrany pôsobí skupina spriatelená s Jaroslavom Naďom, je dávnejšie zdokumentované. O tom, že prepojenie Ondrejcsák – Mayer – Naď funguje, svedčia nielen čísla z finstatu pri firme Cypher, ale aj zákazka za 1,4 milióna Eur, ktorú na ministerstve obrany v júni 2017 získala firma Aliter Technologies. Práve v tej je len tak mimochodom zamestnaná priateľka Jaroslava Naďa. Aj toto dokresľuje, aké dôležité bolo to, že ešte počas svojho pôsobenia na ministerstve obrany Naď vybudoval sieť spolupracujúcich ľudí, ktorí majú spoločný cieľ – zisk. Presnejšie zisk zo štátnych zákaziek. Ide o biznisovú skupinu – konkrétne o zamestnancov ministerstva obrany, dôkladne vybraných a pripravovaných novinárov, jeho ľudí v zbrojárskych spoločnostiach, no a v neposlednom, či skôr v prvom rade aj o tohto „nezávislého“ analytika. Aj preto je Jaroslav Naď medzi ľuďmi pohybujúcimi sa v tejto oblasti nazývaný biznisový analytik. To, ako vie odsávať štátne peniaze, ukázal už v prípade vlastných Komjatíc na ministerstve obrany (písala o tom Pluska: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/rodinka-kralovskym-platom-rezorte-obrany-dari-pribuznym.html).
Asi aj z týchto dôvodov mi vo viacerých reláciách a vyjadreniach skôr pripadal ako človek, ktorý si zabezpečuje svoj biznis. Napokon, len nedávno celkom okato pomáhal v denníku SME jednému severskému sponzorovi konferencie Globsec. Ak by sme to chceli vyjadriť jednoduchšie – Naď príde ako „nezávislý“ analytik, podá stanovisko, ktoré si jeho obchodní partneri prajú počuť (t. j. objednali si ho), no a potom mu už len ostáva užiť si grošíky, ktoré mu vďaka tejto jeho „objektivite“ tečú. Samozrejme, vzhľadom na dôkladne skrytú finančnú „transparentnosť“ SSPI i jeho osobne, sa nejedná o plne dokázané fakty, ale že tečú, je zjavné.
U nás máme rovnocenné - koalícia - opozícia ...
Vulgárny a nevychovaný Naď nemá strach pred ...
... v Číne to strielajú, v Rusku zatvárajú, ...
Ale niet tej moci, ktorá by uplatnila zákon, ...
Celý tretí sektor patrí do basy. ...
Celá debata | RSS tejto debaty